Powrót

Interesujące układy: Magiczne oko z lampą 6E2

Lampy elektronowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Artykuł pokazuje, jak w prosty sposób można zbudować praktycznie użyteczny układ i cieszyć się tajemniczym działaniem „magicznego oka”. Wskazuje, jak w prosty sposób zrealizować zasilanie napięciem anodowym 200 V i napięciem żarzenia 6,3 V.

W serii „Interesujące układy” chcemy budować rozmaite układy elektroniczne, cieszyć się ich działaniem, a przy okazji bliżej zapoznawać się z zasadami ich działania, by coraz lepiej rozumieć elektronikę.

Artykuł opisuje, jak zmontować i wykorzystać pokazany na fotografii 1 chiński zestaw do samodzielnego montażu z lampą 6E2, będącą przybliżonym odpowiednikiem znanych lamp EM84 i EM87.

Fotografia 1

Fotografia tytułowa pokazuje intrygujący wygląd modelu w przyciemnionym pomieszczeniu.

Natomiast na fotografii 2 dużo lepiej widać wszystkie detale. W szczególności to, że ten lampowy układ jest zasilany pojedynczym napięciem 12 V (i prądem 308 mA). Co bardzo ważne, oprócz wskazówek co do montażu, w artykule zaproponowany jest prosty sposób zasilania tego układu, który zasadniczo wymaga
napięcia anodowego 180…250 V.

Fotografia 2

Fotografia 3 pokazuje zmontowany układ. Jako uzupełnienie artykułu planuję też film na moim kanale YouTube.

Fotografia 3

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze czerwcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 6/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 6/2023 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.