Kalkulator na układach TTL, czyli rozgrzewka przed…
Artykuł jest wstępem, prologiem do cyklu obszernych publikacji na temat aktualnie tworzonego przeze mnie komputera na układach TTL. Opowiada historię mojego niekonwencjonalnego wyboru, dzięki, któremu zacząłem podążać indywidualną drogą w swym elektronicznym świecie.
Filtry aktywne – część 10
W poprzedniej części zajmowaliśmy się standardowymi filtrami środkowoprzepustowymi. W tym odcinku zajmiemy się również filtrami środkowoprzepustowymi, ale o dużej dobroci.
Filtry aktywne – część 9
W poprzednim odcinku zajmowaliśmy się filtrami dolnoprzepustowymi Sallen−Keya. W tym odcinku zajmiemy się filtrami środkowoprzepustowymi.
Filtry aktywne – część 8
W poprzednim odcinku zajmowaliśmy się filtrami dolnoprzepustowymi z wielokrotnym sprzężeniem zwrotnym. W tym odcinku zajmiemy się filtrami dolnoprzepustowymi Sallen−Keya.
Filtry aktywne – część 7
W poprzednim odcinku zajmowaliśmy się filtrami górnoprzepustowymi. W najbliższych dwóch odcinkach zajmiemy się filtrami dolnoprzepustowymi.
Filtry aktywne – część 6
Kontynuujemy omawianie filtrów górnoprzepustowych drugiego rzędu, o stromości 12 dB/oktawę (40 dB/dekadę). Zaczęliśmy je omawiać w poprzednim odcinku. W tym wykładzie zajmiemy się popularnymi filtrami Sallen−Keya, nazywanymi też filtrami VCVS (voltage controlled voltage source − źródło napięciowe sterowane napięciem).
Filtry aktywne – część 5
W poprzednim odcinku podałem kilka istotnych informacji na temat elementów jakie powinno się stosować przy budowie filtrów aktywnych. W dwóch najbliższych odcinkach zajmiemy się odmianami filtrów górnoprzepustowych i wspólnie zaprojektujemy kilka filtrów. Wszystkie omawiane układy są filtrami drugiego rzędu, więc stromość charakterystyki wynosi 12 dB/oktawę (40 dB/dekadę).
Filtry aktywne – część 4
Zgodnie z obietnicą z poprzedniego odcinka podaję garść informacji dotyczących elementów, jakie należy, i jakich nie należy wykorzystywać w filtrach aktywnych.
Wspólnie projektujemy: Elektronizacja pojazdu dziecka
Nasze dzieci i wnuki korzystają z różnych pojazdów, takich jak hulajnogi, rowery oraz wszelkie samochodziki napędzane siłą mięśni lub elektrycznie. Warto pomyśleć nad możliwościami zwiększenia atrakcyjności takich pojazdów przez zamontowanie w nich rozmaitych układów elektronicznych.
Tajemnicze przetwornice – generatory plazmy
Artykuł przedstawia dokładniejsze informacje dotyczące układów pokazanych w filmie YT o tym samym tytule oraz zawiera bardzo ważne wskazówki praktyczne. Wiedza zawarta w artykule ośmieli i zachęci do samodzielnego przeprowadzenia podobnie atrakcyjnych, ekscytujących eksperymentów i pokazów.