Powrót

Podstawy automatyki – pomiary poziomu

Z poprzednich artykułów wiemy już, jak można zmierzyć temperaturę i ciśnienie. Kolejnym ważnym pomiarem jest pomiar poziomu. Jak można sprawdzić wolne miejsce w kilkudziesięciometrowym silosie albo zbiorniku cieczy?

Pomiar poziomu

Pomiary poziomu, podobnie jak pomiary temperatury, mogą być wykonywane przez bezpośredni kontakt sondy z mierzonym medium, jak również metodą bezkontaktową. Metody kontaktowe oparte są na wszelkiego rodzaju pływakach i czujnikach zawieszonych na linach. Metody bezkontaktowe wykorzystują do pomiaru zjawisko echa, działają dzięki ultradźwiękom lub mikrofalom. Ponadto do pomiaru poziomu w zbiornikach cieczy można wykorzystać pomiar ciśnienia słupa cieczy, o czym było wspomniane w poprzednich artykułach z serii.

Pomiary poziomu w zbiornikach, ze względu na sposób wykorzystania w sterowaniu, należy podzielić na pomiary ciągłe (informacja o poziomie jest wartością z danego zakresu) oraz pomiary głównie poziomów MINIMUM i MAXIMUM (pomiary punktowe – generujące alarm w systemie sterowania).

Pomiary kontaktowe

Najprostszym pomiarem z wykorzystaniem metody kontaktowej jest pływak, unoszący się na powierzchni mierzonej substancji – cieczy. Pływaki najczęściej używane są z wyjściami stykowymi, jako pomiary poziomów alarmowych. Przestawienie pływaka powoduje zadziałanie kontaktronu lub styku w sondzie (fotografia 1 – źródło: https://abc-rc.pl). Sondy takie są wykorzystywane powszechnie do sterowania wszelkimi pompami. Sonda pływakowa jest elementem sterującym napełnianiem zbiornika spłuczki w toalecie, a także wskazuje poziom paliwa w baku naszego samochodu.

Fotografia 1

(…) ciach!

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze sierpniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 8/2023). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 8/2023 znajduje się tutaj.

Mateusz Ostrycharz
elektryk.mo@gmail.com

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy.