Powrót

Moduły Peltiera: Podstawowe właściwości

Artykuł jest uzupełnieniem projektu Moduł Peltiera w praktyce. Przeznaczony jest dla osób, które chciałyby bliżej zainteresować się modułami Peltiera od strony praktycznej, ale nigdy nie miały z nimi do czynienia i nie znają zasady ich działania. Artykuł omawia i zasadę działania, i podstawowe właściwości.

Moduły Peltiera to elementy, które budzą duże zainteresowanie. Są naprawdę tajemnicze, a ich działanie jest bardzo słabo rozumiane.

Potoczna opinia głosi, że elementy, czy raczej moduły Peltiera chłodzą, czyli pochłaniają ciepło. Prawdą jest, że najczęściej są wykorzystywane do chłodzenia, a konkretnie w przenośnych, turystycznych chłodziarkach – przykład na fotografii 1.

Fotografia 1

Moduł Peltiera jest tam ewidentnie elementem chłodzącym. Jednak z tym „pochłanianiem ciepła” jest pewien problem.

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze kwietniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 4/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 4/2023 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki