Powrót

Kategorie CAT mierników uniwersalnych – multimetrów

W tej rubryce przedstawiane są odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące elektroniki, zawarte w komentarzach do postów i filmów, nadsyłane przez Patronów i Mecenasów oraz innych Czytelników za pomocą kanałów podanych na stronie: Zapytaj, odpowiedz.

(…) proszę o wyjaśnienie, o co chodzi z tymi kategoriami CAT (CAT I do CAT IV) podawanymi na prawie wszystkich miernikach uniwersalnych? (…)

Klucz to przepięcia w sieci energetycznej. Nie wartości mierzonych napięć, tylko właśnie przepięcia i przetężenia. I to nie we wszystkich możliwych obwodach, a jedynie w obwodach sieci energetycznej. Dokładniej, w trójfazowych sieciach energetycznych niskiego napięcia, tak zwanych nn 0,4 kV, które mamy wszędzie wokół siebie i w instalacjach jednofazowych.

Zasadniczo każdy miernik uniwersalny – multimetr może mierzyć napięcia o wartości kilkuset woltów, w tym napięcie 230 V, a nawet 400 V. Owszem, tylko jak zachowa się miernik w czasie ewentualnego silnego przepięcia? A dokładniej biorąc, jakiej wielkości przepięcia wytrzyma dany miernik?

Fotografia 1

 

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze lutowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 2/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 2/2023 znajduje się tutaj.
 

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10 zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.