Powrót

Kategorie CAT mierników uniwersalnych – multimetrów

W tej rubryce przedstawiane są odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące elektroniki, zawarte w komentarzach do postów i filmów, nadsyłane przez Patronów i Mecenasów oraz innych Czytelników za pomocą kanałów podanych na stronie: Zapytaj, odpowiedz.

(…) proszę o wyjaśnienie, o co chodzi z tymi kategoriami CAT (CAT I do CAT IV) podawanymi na prawie wszystkich miernikach uniwersalnych? (…)

Klucz to przepięcia w sieci energetycznej. Nie wartości mierzonych napięć, tylko właśnie przepięcia i przetężenia. I to nie we wszystkich możliwych obwodach, a jedynie w obwodach sieci energetycznej. Dokładniej, w trójfazowych sieciach energetycznych niskiego napięcia, tak zwanych nn 0,4 kV, które mamy wszędzie wokół siebie i w instalacjach jednofazowych.

Zasadniczo każdy miernik uniwersalny – multimetr może mierzyć napięcia o wartości kilkuset woltów, w tym napięcie 230 V, a nawet 400 V. Owszem, tylko jak zachowa się miernik w czasie ewentualnego silnego przepięcia? A dokładniej biorąc, jakiej wielkości przepięcia wytrzyma dany miernik?

Fotografia 1

 

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze lutowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 2/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 2/2023 znajduje się tutaj.